AUTO

Victorie şi la Nürburgring pentru Audi A4 DTM

117.000 spectatori (de-a lungul întregului weekend) au asistat la Nürburgring la o nouă demonstraţie impresionantă din partea modelelor Audi A4 DTM. După ce a pornit din pole position, Martin Tomczyk (Rosenheim) a impus ritmul de-a lungul celor 43 de tururi şi a reuşit cea de-a doua victorie consecutivă în acest sezon din DTM. Coechipierul său, Mattias Ekström, a impresionat prin cursa de recuperare pe care a făcut-o pentru a urca de pe locul al zecelea deţinut pe grila de start până pe ultima treaptă a podiumului, ceea ce i-a permis să-şi păstreze şefia în clasamentul piloţilor.

Timo Scheider s-a clasat al patrulea, iar Tom Kristensen a fost al optulea: cei doi au completat triumful Audi pe circuitul din regiunea Eifel, constructorul german plasându-ÅŸi toate maÅŸinile specificaÅ£ie 2007 – înscrise de Audi Sport Team Abt Sportsline – în zona punctelor.

Într-o cursă extrem de disputată, marcată de dueluri atractive şi de strategii surprinzătoare, Martin Tomczyk a fost pilotul care a dominat întregul pluton. Încă de la start, germanul în vârstă de 25 ani a preluat conducerea şi nu a cedat-o decât pentru puţin timp în urma celor două opriri la standuri.

MaÅŸina Audi A4 DTM a funcÅ£ionat perfect, aÅŸa că Tomczyk nu a fost obligat să ruleze la maximum, dar a avut un avans de ÅŸase secunde la trecerea liniei de sosire – nici un alt învingător din stagiunea 2007 nu a făcut-o într-o asemenea manieră.

La fel de impresionantă a fost şi cursa lui Mattias Ekström, care at rebuit să ia startul din linia a cincea după o sesiune de calificări dezastruoasă.

La start, el l-a depăşit pe dublul campion mondial de Formula 1, Mika Hakkinen, după care a câştigat loc după loc graţie seriei de tururi rapide, strategiei perfecte, opririlor impecabile şi ajutorului din partea colegilor. Cu şapte tururi înainte de final, Ekström l-a depăşit pe Jamie Green şi şi-a asigurat un loc pe podium.

Încă o dată, Timo Scheider a dovedit că este un veritabil jucător de echipă: germanul, care a fost al doilea pentru o bună perioadă din cursă, nu s-a apărat în faţa lui Mattias Ekström atunci când suedezul l-a atacat, având avantajul pneurilor noi, în partea finală a întrecerii. Ca şi la Zandvoort, Scheider a terminat al patrulea. Tom Kristensen a obţinu locul al optulea, după un duel palpitant cu deţinătorul celor mai multe titluri, Bernd Schneider.

Cel mai bun pilot l volanul unei maÅŸini în specificaÅ£iă 2006 a fost Alexandre Prémat, clasat al nouălea – a ratat de puÅ£in obÅ£inerea unui punct. Christian Abt, Lucas Luhr, Mike Rockenfeller ÅŸi Vanina Ickx au ocupat locurile al 15-lea, al 16-lea, al 17-lea, respectiv al 19-lea. Markus Winkelhock a abandonat încă din debutul cursei în urma unui acroÅŸaj între el ÅŸi Mike Rockenfeller.

ÃŽnaintea ultimelor două etape din DTM – Barcelona (23 septembrie) ÅŸi Hockenheim (14 octombrie) -, doi piloÅ£i Audi, Mattias Ekström (44 puncte) ÅŸi Martin Tomczyk (40 puncte), sunt în fruntea clasamentului. Bruno Spengler (34 puncte), Bernd Schneider (27,5 puncte) ÅŸi Paul di Resta (25 puncte) sunt cei trei piloÅ£i Mercedes care mai au ÅŸanse în disputa pentru trofeul individual.