LifeStyle

Rapid s-a calificat in Sferturi

Rapid a pierdut cu 3-1 la Hamburg si cu un 3-3 pe ambele manse se califica gratie golului inscris in deplasare.
Meciul a fost la discretia germanilor care au asaltat in valuri poarta lui Coman. Hamburg inscrie repede, in min 24′, prin Lauth si continua asediul la poarta Rapidului care parea depasit de miza partidei. Vine si minutul 36′ cand Barbarez duce scorul la 2-0. Rasuflam usurati cand arbitrul fluiera sfarsitul primei reprize si ne rugam ca Lucescu sa faca o minune in vestiar.
Si minunea se produce imediat dupa pauza cand Mugurel Buga inscrie in minutul 51′ golul care se va dovedi suficient in final pentru o calificare istorica.
Van der Waart inscrie in minutul 63′ al partidei si Hamburg incepea sa spere in continuare in golul care sa le aduca calificarea. Jocul exasperant de bun al germanilor ne-a facut sa traim finalul de meci cu pulsul la maxim.
Hamburg rateaza ocazie dupa ocazie, Rapid contraataca periculos de cateva ori si vine si fluierul de final care ne aduce bucuria in suflete si o calificare extrem de importanta pentru fotbalul romanesc in sferturile Cupei UEFA.